Brez mesa, rib in jajc

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

25. okt 2004 18:11

Lahko avokadov namaz,pa kakšen dober kruh.Verjetno je kakšen recept v bazi podatkov, sicer napiši in ti v odgovoru posredujem mojo varianto.Lahko pa pripraviš zelenjavni zavitek kombiniran z rižem, ali pa narediš preprosto gobovo omako,dodaš kuhano ajdo in zaviješ v listnato testo,ki se tudi dobi brez jajc in konzervansov.Zelo okusno in hitro pripravljeno. Aki

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

25. okt 2004 19:23

Vsekakor se strinjam z Lumpico in Aveno. Člani moje družine so nekaj takega (z mano na čelu) kot tale gospodična ki ne je po mnenju marsi koga skoraj nič. Pa ni čisto tako. Jedi je ogromno in zelo dobre so. Nas so se ljudje navadili in ne sprašujejo zakaj. Če pa že koga zanima mu na kratko povemo, da nam te stvari niso dobre. Moj predlog za sladico pa je orehova potica brez jajc. Čisto enostavno, lepo in dobro. lp Vesna Vesna Milek Recko

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

25. okt 2004 19:41

Reca,to bi pa tudi jaz uporabila,če pridem do recepta.Jaz tudi ne smem jajc in še še kar precej drugih reči,npr. sladkorja.Večino stvari ni problem nadomeščat,se mi pa zdi problem jajca v jedeh kjer predstavljajo bistveni dodatek.Ni mi jasno kako narediš testo za potico.Mi lahko zaupaš?Ali je ,morda že v bazi? Aki

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

25. okt 2004 19:51

Če je v bazi ne vem, jaz ga nisem dala. Sila preprosta reč. Narediš testo z vodo kot za kruh in v orehov nadev ne daš jajc. Namesto sladkorja uporabi fruktozo, orehe pa preliješ z vročim sojinim mlekom in dodaš še dišave. Probaj, dobro je. Vesna Milek Recko

vcibej  

član od: 31.1.2004

sporočila: 1264

25. okt 2004 20:00

Avena, kar praviš je res. Vsakemu svojih težav ne moreš razlagat - tudi jaz jih ne bi. To nikomur nič mar. Tvoji prijatelji tvojo bolezen poznajo in jo vtkejo v spomin in o tem sploh ne razmišljajo. TO PAČ VEDO. Popolnoma drugače pa je če si povabljen na neko zabavo, kjer nisi ravno " domača ". Pa mogoče gostitelji sploh vedo kaj je celiakija? Še vedno je bolje da pač poješ doma tisto, kar smeš, kot pa da pride do težav ker gostitelj ni vzel preveč resno tvoje bolezni. ( nekako v stilu - saj ne bo vedela....) Jaz razmišljam tako - če pravoverni musliman po pomoti poje kaj svinjine ne bo hudega, če žolčni bolnik poje kaj cvrtega, ga razen bolečin ne bo nič hujšega ogrožalo. Če pa ti poješ kaj kar ne bi smela imaš težave, ki pa niso kar tako. Je pa tudi tako ( o tem sem že pisala ) Imam znanko, ki ima vsak mesec drugačno dieto in drugačen filozofski pristop. Ne, nisem več pripravljena moje energije in konec koncev tudi financ ( predzadnja je bila dieta z avokadom...) porabiti za njene muhe. Lumpica

Avena  

član od: 14.7.2003

sporočila: 277

25. okt 2004 21:29

Lumpica, tudi jaz poznam take filozofe, ki skačejo iz ene skrajnosti v drugo. Kar me načeloma niti ne moti, dokler mi ne poskušajo prodati svoje znanosti. Zanimivo pa je, da potem brez zadržkov planejo nad vse, kar ponudiš drugim. Svojim sorodnikom - takim primerkom sem enkrat pripravila celo mizo raznovrstnega sadja, ker so bili v tistem hipu presnojedci. Ok, spoštujem njihovo odločitev. In seveda sem zmanjšala količine pripravljenih jedi za 3 osebe, kolikor je bilo pač njihove družine. Da vidiš, kako so planili na pečenko. No comment. Se opravičujem d., ker sem izrabila njeno temo za tole razpravo. Tale Recin recept za potico je pa uporaben. Jaz ga bom poskusila še z brezglutensko moko. Avena

keyj  

član od: 17.9.2004

sporočila: 91

26. okt 2004 7:05

Jaz sem takega mnenja da, če se pozna zdravstveni problem, ali resnično objeta filozofia, bi se tuki reklo, nekatere povabljene osebe, je prau, da se poskrbi tudi zanjo, če se jo le povabi na bilo kaj. jaz imam mamo ki je sladkorni bolnik in tudi svak moj je, jaz pa ne smem zaužiti marsi kaj zaradi zdravstvenih težav in v večina primerih se zgodi da celo družinski člani ko priredijo veselico ali kaj podobnega ne znajo misliti na nas in na naše probleme, ki niso sploh modne muhe. zato si večinoma sami priskrbimo hrano in pijačo, ki jo ponavadi vsi drugi pohapsajo, brez se ozirati na to da imajo oni le dovolj drugega mi pa samo to kar smo si sami pripravili in priskrbeli. imela sem sošolca ki je tudi imel celiakijo in vsakič ko sem v šolo prinesla torto ali kaj sladkega sem tudi zanj poskrbela in mu kupila kakšne take nadomestne piškotke ali kaj podobnega, ker tudi sama vem kako se lahko človek počuti ko je v skupini za nekaj prikrajšan! za d., lahko bi tudi naredila za predjed bučkin carpaccio, pride zelo dobro! lp keyj

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

26. okt 2004 7:22

Avena, kako pa narediš riž z lečo??? Kar se pa ostalega tiče, če se le da, tudi sama upoštevam prehrambene navade ljudi, ki jih povabim. Še posebej, ker sem sama tudi en bolj ekstra primerek. Sama moram omejevati količino govedine, svinjine, mlečnih izdelkov, potem so pa še tisti ta izbirčni momenti, čeprav sem se glede slednjega precej izboljšala, ko sem šla na faks v Ljubljano. Edino ena finesa mi je ostala, v svojem življenju še nisem kupila jajc, da bi jih ocvrla ali skuhala. Sem razvajena in častim tista iz domačega kurnika, tako navadna kot prepeličja. Brat je hodil z deklico, ki je imela celiakijo, najboljša prijateljica ima sina s fenilketonurijo, na kar se še privajamo, je malček še v plenicah. Sem se pa sama naučila, da tudi, ko sem kam povabljena, imam blizu kaj doma pripravljenega za v usta, če tam ni ničesar primernega. Solate se najdejo skoraj vedno. Sem pa pred leti kolegu, ki ima holesterol kar precej povišan, kupila posebno kuharico, potem pa preletala vse štacune, da sem našla nadomestek za jajca. In uspela. Kajti hotela sem tudi narediti torto, kot se šika. Loni Makaroni

hana  

član od: 31.8.2001

sporočila: 88

26. okt 2004 7:39

Avena se strinjam s tabo. No jaz res nimam celiakije, vendar imam ZELO hudo alergijo na pšenično moko in še na nekaj (še niso ugotovili). Na začetku moje alergije se nekateri moji sorodniki niso navadili, da se jaz ne smem prebrešiti (imam namreč 4. stopnjo alergije). So mi ponujali hrano in potem sem bila jaz izbirčna. Tudi v nekaterih gostilnah me zelo grdo gledajo, če začenem spraševati, če dajo v vsako hrano moko. Čeprav mislim, da je tega grdega gledanja malo manj, vendar mi še zmeraj ni jasno, zakaj je naša (brezglutenska) hrana tako draga, pa vedno več je ljudi, ki imajo alergijo na pšenično moko ali gluten. Lp, Andreja

Avena  

član od: 14.7.2003

sporočila: 277

26. okt 2004 7:42

Kar se tiče raznoraznih diet ali različnih prehrambenih navad, danes ni problem, ker je ponudba res ogromna. Včasih je bil to mnogo večji problem. Pa seveda iznajdljivost. Loni, riž z lečo : lečo prej namočim za kakšno uro, da se zmehča v enakem času kot riž. Potem skupaj skuham v razmerju pol-pol. Lahko ponudiš kar tako, jaz pa običajno prepražim na malo olivnega olja in dodam mešanico petih začimb ali pa curry. Avena

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti